Ulaşım

Erdek, Balıkesir İli'ne bağlı, Kapıdağ Yarımada-sı'nın güneybatısında, Erdek Körfezi kıyısında yer almaktadır. Bu konumuna paralel şekilde Erdek, Kapıdağ Yarımadası ile Anadolu arasında kalan Marmara Denizi'nin hem en büyük, hem de Çanakkale Boğazı'na en yakın körfezine ismini vermektedir. Bu coğrafi konumuyla Erdek İlçesi, ticaret ve turizm merkezi niteliğiyle öne çıkmaktadır.

Erdek'in, büyük kentlere yakınlığı, büyük bir ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. İlçenin

 

Bandırma'ya uzaklığı 22 kilometre, Bursa'ya 130 kilometre, Ankara'ya ise 512 kilometredir. Ankara'dan, Erdek'e, Balıkesir demiryolu bağlantısıyla da ulaşma olanağı bulunmaktadır.

Karayolu ile 365 kilometre (6,5 saat) olan İstanbul-Erdek arası, İstanbul-Bandırma arasındaki hızlı feribot ve deniz otobüsü seferleriyle 2 saatte gerçekleşmektedir.

İstanbul Bursa Yolu Üzerinden Erdek'e Nasıl Gidilir?

İstanbul Bursa Balıkesir Bandırma Erdekyol güzergahı yaklaşık 373 km'dir. Özel aracınızla gelmeyi tercih ediyorsanız İstanbul’dan 243.km (yaklaşık 2, 2,5 saat) sonra Bursa’ya, Bursa’dan 108km sonra Bandırmaya Bandırmadan da 20 km sonra Erdek'e ulaşmış oluyorsunuz.

İstanbul Bandırma Üzerinden Feribotla Erdek'e Nasıl Gidilir?

Erdek'e ulaşmak için önce Bandırma'ya gelmelisiniz.   İstanbul Yenikapı'dan Bandırma’ya kalkan feribotlarla 1 saat 45 dakikada ilçede olabilirsiniz. Bandırma-Erdek arası ise 22 kilometrelik bir yolla 15 dakikada Erdek'e ulaşabilirsiniz.

Ankara Bursa Yolu Üzerinden Erdek'e Nasıl Gidilir?

Ankara-Erdek yaklaşık 510 km uzaklıkta bulunuyor. Kapıdağ Yarımadası'nın sahil yolu da kullanılabilir. Bu yol bol virajlı, inişli çıkışlı ancak oldukça manzaralı.

İzmir'den Erdek'e Nasıl Gidilir?

İzmir Erdek arası yaklaşık 294 km'dir.İzmir Bandırma arası 280 kmdir. Bandırma'ya geldiklten sonra şehir merkezine inmeden Erdek istikametine yönelerek 18 km’lik yaklaşık 20 dakika süren bir yolculuktan sonra Erdek'e gelebilirsiniz. Eğer Erdek'e gelmeden kamplar istikametine gidecekseniz Düzler Köyü çıkışındaki kavşaktan gideceğiniz yolu seçebilirsiniz.

Erdek Belediyesi’nin yaz ve kış sezonlarında düzenli olarak otobüs seferleri bulunuyor. Erdek otobüsleri Bandırma’da otogardan hareket ediyor. Aynı zamanda İstanbul'dan gelenler ise Erdek otobüslerine Bandırma Deniz Otobüsü iskelesinin hemen karşısındaki otobüs duraklarından binebilirler. Yaz sezonu için 30 dakikalık aralarla otobüs ve minibüs seferleri düzenleniyor.

Erdek, karayolu ile Bandırma’ya 22 km, Balıkesir’e 118 km, Bursa’ya 117 km, İstanbul’a 334 km, Ankara’ya 507 km, Çanakkale’ye 181 km, İzmir’e 319 km, Ocaklar’a 7 km, Narlı’ya 17 km mesafede.

Avşa Adası
DMCA.com Protection Status