Erdek Marmara Adaları Depremi

Erdek-Marmara Adaları Depremi (4 Ocak 1935)

Erdek Marmara Adaları Depremi
Erdek Marmara Adaları Depremi
Erdek Haritası
Erdek Haritası

Erdek ve Marmara adalarında gerçekleşen yıkıcı bir depremdir. 7.4 büyüklüğünde gerçekleşen bu depremin ardından, üç de artçı sarsıntı ortaya çıkmıştır.İstanbul, Edirne ve İzmir'de de kuvvetli hissedilen depremde, Marmara Adası'nda Gündoğdu, Çınarlı ve Aşmalı köyleri tümüyle, o dönemde bucak merkezi olan Marmara ise yer yer yıkılmıştır. Depremde, Avsa Adası'nın Türkeli Köyü'nde 128, Yiğitler Köyü'nde ise tüm evler yıkılmıştır. Paşalimanı Adası'ndaki Poyraz ve Harmanlı köylerinin tümü, Paşalimanı ile Balıklı Köyü'nün bir bölümünde hasara yol açan deprem sırasında, Marmara Adası'ndaki Çınarlı Köyü'nün karşısında yer alan Hayırsız Ada'nın ortasından yarıldığı söylentileri, depremin büyüklüğünü göstermesi açısından ilginçtir. Depremde, Hayırsız Ada'daki fener, yıkılmıştır.
Deprem sırasında, Kapıdağ Yarımadası'ndaki Narlı Ocaklar ve Avsa dolaylarındaki çeşmeler kurumuş, gürültüler duyulmuştur.
Gündüz gerçekleşmesi nedeniyle can kaybı, 5 kişiyle sınırlı kalırken, 30 kişi yaralanmıştır.
4 Ocak 1935'teki bu depremin artçı sarsıntıları, 7 Mart 1935'e dek sürmüştür.

yarıldığı söylentileri, depremin büyüklüğünü göstermesi açısından ilginçtir. Depremde, Hayırsız Ada'daki fener, yıkılmıştır.

Avşa Adası
DMCA.com Protection Status