Erdek Atatürk Anıtı

Erdek Atatürk Anıtı

Erdek Atatürk Anıtı
Yıl, 1981. Bandırma 6. Ana Jet Ussü'nde, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i karşılamak üzere Balıkesir Valisi Niyazi Akı, 6. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Mustafa Köseoğlu, Balıkesir Sıkıyönetim Komutanı Tümgeneral Rauf Küçük, Bandırma Belediye Başkanı Reşat Bilginol ve Erdek Belediye Başkanı Gökçe Büyüker, beklerken

İlçemizin Cumhuriyet alanında yer alan Atatürk anıtının yapılması, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ün 100. doğum yılı nedeniyle yurt düzeyinde başlatılan çalışmalara paralel olarak gündeme gelmiştir. Belediye Başkanı Gökçe Büyüker'in önderliğinde Erdek'e, Atatürk'ün kişiliğine yaraşır bir anıtın yapılmasına karar verilerek, 10 Kasım 1980'de, bu çalışmalara yön verecek ve finansman sağlayacak bir Anıt Yaptırma Komitesi yaşama geçirilmiştir.

Bu çalışmaların paralelinde, Anıt Yaptırma Komitesi'nce, bir yandan anıtın yapılmasını sağlayacak bağışlar toplanırken, diğer yandan ise Türkiye düzeyinde isim yapmış 10 heykeltraş, ilçemize davet edilerek, anıtın ayrıntıları görüşülmüş, ardından açılan anıt yarışmasına 5 heykeltraş katılmıştır.

Yıl, 1981. Erdek anıtı maketini, Cumhurbaşkanlığı

erdek atatürk anıtı
Yıl, 1981. Erdek anıtı maketini, Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Nurettin Ersin, Balıkesir Sıkıyönetim Komutanı Tümgeneral Rauf Küçük, Belediye Başkanı Gökçe Büyüker ve Erdek Garnizon Komutanı incelerken

Konseyi Üyesi Nurettin Ersin, Balıkesir Sıkıyönetim

Komutanı Tümgeneral Rauf Küçük, Belediye

Başkanı Gökçe Büyüker ve Erdek Garnizon

Komutanı incelerken

Yıl, 1981. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Belediye Başkanı Gökçe Büyüker, Atatürk anıtının açılış törenindeAnıt yarışmasında, yapılacak anıtın yansıtması gereken ana kompozisyonu ve düşünceleri şöyle belirlenmiştir:

1)    Anıtın, 12 Eylül sonrası ve Atatürk'ün 100. doğum yılında yapıldığının belirtilmesi,

2)  Anıtın, Atatürk ilke ve devrimlerinin ulusça korunduğunun vurgulanması,

3)  Anıtın ve mekânın, yayaların dolaşımını etkilemeyecek şekilde düzenlenmesi,

4)  Anıtta, bağımsızlığı simgeleyen bayrağımızla bütünleşmesinin sağlanması, Atatürk'e yöneliş ve O'na bağlılığın yansıtılması,

5)  Anıtta, yöresel niteliklere yer verilip, anıtın her yerden görülmesinin sağlanması

erdek ataturk anıtı
Yıl, 1981. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Belediye Başkanı Gökçe Büyüker, Atatürk anıtının açılış töreninde

 

Yıl, 1981. Bandırma 6. Ana Jet Ussü'nde, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i karşılamak üzere Balıkesir Valisi Niyazi Akı,

6. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Mustafa Köseoğlu, Balıkesir Sıkıyönetim Komutanı Tümgeneral Rauf Küçük,

Bandırma Belediye Başkanı Reşat Bilginol ve Erdek Belediye Başkanı Gökçe Büyüker, beklerken

 

 

 

erdek-ataturk-anıtı4
Rahmi Aksungur'un birinciliğe değer bulunan yapıtının temeli 18 Eylül 1 981 'de atıldıktan sonra anıt çevresi, 1982 yılının Haziran ayında bitirilmiştir.

Rahmi Aksungur'un birinciliğe değer bulunan yapıtının temeli 18 Eylül 1 981 'de atıldıktan sonra anıt çevresi, 1982 yılının Haziran ayında bitirilmiştir.

Renkli beton-mıcır alaşımından yapılan, tahminen 75 ton ağırlığında ve 6,5 metre yüksekliğindeki anıt ve alanın düzenlenmesine 12.500.000 lira harcanmış olup, bu paranın 8,5 milyon lirası Erdek halkı, özel ve kamu kuruluşlarından, 4 milyon lirası da, Atatürk'ün 100. doğum gününü kutlama ve koordinasyon kurulundan sağlanmıştır. Belediyemiz, kontrolünde gerçekleştirdiği anıta ayrıca işçilik ve nakliyat konularında da büyük yardım ve katkılar sağlamıştır.

 

 

 

RAHMİ AKSUNGUR'UN YAPITI

erdek-ataturk-anıtı5
Yıl, 1981. Erdek Belediye Başkanı Gökçe Büyüker, belediyeyi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e plâket verirken

Yarışmaya katılan heykeltıraşların, 1/10 ölçeğinde gerçekleştirdikleri maketler, önceden belirlenen yukarıdaki kompozisyon ve ana düşüncelerin ışığında, ilçemizde, Atatürk'ün 100. yılını kutlamak amacıyla oluşturulan Koordinasyon Kurulu yönetim kurulu üyeleri ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nden müşavir üyelerle değerlendirmeye alındıktan sonra birinciliğe, heykeltraş Rahmi Aksungur'un yapıtı uygun bulunmuştur.

Değerlendirme sonunda Tankut Öktem'in yapıtı ikincilik, Önder Büyükerman'ın yapıtı ise üçüncülük ödülü almışlardır.

erdek-ataturk-anıtı6
Belediye Başkanı Gökçe Büyüker, Atatürk anıtının açılış töreninde konuşurken

 

 

ANITI KENAN EVREN AÇTI

Cumhuriyet alanımızdaki Atatürk anıtının açılışı ise 25.07.1982 tarihinde gerçekleştirilen törenle, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından açıldı. Törene, Cumhurbaşkanlığı Konsey Üyeleri Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya ve Balıkesir Valisi Niyazi Akı da katıldı.

Açılışın ardından belediyemizi ziyaret eden Evren'e, Belediye Başkanı Gökçe Büyüker tarafından  plâket verilmiştir.

Avşa Adası
DMCA.com Protection Status