Apostol Cifte Oluk

Apostol Cifte Okul
Apostol Cifte Okul

Erdek ile Ocaklar Beldesi arasındaki yolun yakınında yer alan, Rumlar'dan kalma bir yerleşim bölgesidir.

Apostol Cifte Okul Dilek Ağacı
Apostol Cifte Okul Dilek Ağacı

Bugün "Ayındrıya" denilen tepenin kuzey batısında, küçük bir koruluktaki yüksek ağaçların gölgeleri altında bulunan çeşme ve bazı bina kalıntıları, eskiden "Ayios Andreas Kilisesi"nin yıkıntısı ve Patrik Yoakim ll'nin yaptırdığı köşkün bulunduğu yeri mesken tutmuşlardır.
O dönemlerde, yörede yaşayan Papaz Apostol'un ismiyle anılan "Ayia Apostoli" küçük kır kilisesine dayanarak, bölgeye, Apostol ismi verilmiştir.
"Dilek ağacı" olarak bilinen yaşlı bir çınarın dibinden kaynayan berrak su, bir hazne içine alınarak, çifte oluklu çeşmeden akıtılmış olup, çeşmenin yalağı, mermer bir lahitten oluşmaktadır.
Çınarın gövdesindeki oluk, zaman içinde bir efsânevi öykü ve "kutsal" sıfatın sahibi olmuştur. İnanışa göre, bu oluktan üç kez gecenin her dileği yerine gelmekte, çocuğu olmayanların ise çocuk istekleri gerçekleşmektedir.
Bölgede, "Ayia Apostoli" kır kilisesinin ayakta kalabilen arka duvarlarının yanı sıra taş üzerinde bir "güneş saati" dikkati çekmektedir.
Apostol'dan denize doğru inen yola sapınca, soldaki ilk bağ evinin bahçesinde büyük ve güzel bir mermer sütun başlığı yer almaktadır.
Çocuğu olmayanların, içinden geçerek dilekte bulunduğu Apostol'daki çınar oluğunun yanı sıra, yaşlı bir çınarın dibinden kaynayan berrak su, bir hazne içine alınmış durumda, çifte oluklu çeşmeden akıyor. Çeşmenin yalağı, mermer bir lahitten oluşuyor.

Avşa Adası
DMCA.com Protection Status